Meskun mahale insansız çözüm

Meskun mahal operasyonları için Alkar R4 İnsansız Kara Aracı’na entegre dakikada 4 bin mermi atan yerli ‘Gatling’ silah sistemi geliştirildi. Yakın dönemde hizmette…

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda meskun mahal aşamasına yaklaşıldı. Türk savunma sanayi ise meskun mahal çatışmalarından gelen verilerin ışığında operasyonlarda kullanılması için insansız çözümler geliştiriyor.

Patent başvurusu
Bu kapsamda SATEK-ARGE’nin geliştirdiği özgün ve milli ‘Gatling’ silah sistemi dikkat çekiyor. Şirket ihtiyaca göre dört değişik mermi ve topa uygun Gatling silah sistemi hazırlayabiliyor. Patent başvurusu yapılan sistem benzerlerinden daha hafif ve tutukluk ihtimalini düşüren yapısı ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 30 kg gelen 7,62X51 mm Gatling sistemi önerilen tasarımda 17 kg’dan az bir ağırlığa sahip olacak.

Dakikada 4 bin mermi
Muadillerinden yaklaşık 15 kg daha hafif olan sistem, bir seferde en fazla 15 saniye kesintisiz ateş edebiliyor. 15 saniyede bin mermi atabilen Gatling sistemi yeterli besleme sağlanıldığı takdirde dakikada yaklaşık 4 bin mermi atabilecek. Savunma uzmanları Gatling silah sisteminin Kirpi, Ejder Yalçın, Vuran, Cobra2 gibi araçların üzerinde yakın ateş destek vasıtası olarak faydalı olacağını belirtiyor. Sistemin sonraki aşamada ASELSAN’ın ürettiği ‘SARP UKS’ (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi) gibi tankların üzerinde de kullanılabileceği vurgulanıyor.

Elektrik motoru var
Son olarak SSM’nin düzenlediği ‘Roboik-İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması’nda sergilenen Gatling sistemi Alpera Savunma Sistemleri’nin geliştirdiği Alkar R4 İKA’nın (İnsansız Kara Aracı) sisteminin üzerinde yer aldı. R4’ün 6 tekerlekli ve paletli versiyonlarının da tasarımları sürüyor. Alkar R4 İKA dört tekerleğinde elektrik motoru bulunuyor. Motoru şarj eden dizel jeneratör ile hareket ediyor.

HABER: VATAN GAZETESİ / İLKER AKGÜNGÖR / HABER MERKEZİ
Haber sayfasının linki: http://www.gazetevatan.com/meskun-mahale-insansiz-cozum-1146729-gundem/