C4Defence, 64. sayısında SATEK ARGE projelerine yer verdi

Savunma sanayiine yönelik haberleri ile öne çıkan www.c4defence.com web sitesinde online olarak yayınlanan C4Defence dergisi, 64. sayısında SATEK ARGE proje tasarımlarına ve firma stratejilerine yer verdi.

SATEK ARGE’de Hedef: Yerli Tasarım

SATEK ARGE’de Hedef: Yerli Tasarım

Yerli ve milli ürün geliştirme misyonuyla kurulan SATEK ARGE, yeni bir firma olmasına karşın pek çok kuruma tasarımlarını kabul ettirdi. Tasarım ve üründe önceliği TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamaya veren firma, döner namlulu Gatling silah sistemi ile sektörde kendine yer edinmeye çalışıyor. Firmanın stratejisini Genel Müdür Şenel Canik özetledi.

SATEK ARGE, sektöre yeni giren bir firma; ancak organizasyonda yer alanlar, sektörün yabancısı değil. SATEK ARGE Genel Müdürü Şenel Canik, MPT-76 ve SOM’un motoru gibi milli pek çok projede yer almış bir isim. Canik, 2016 yılı Kasım ayında kurulan SATEK ARGE için önceliği; kurumsal bir yapının oluşturulması, kurumsal süreçlerin tanımlanması, çalıştırılması ve altyapıya ilişkin ihtiyaçların karşılanmasına ayırdı. 2017 yılında SATEK ARGE’nin bilinirliğinin arttırılması maksatlı tanıtım faaliyetleri gerçekleştirildi. Canik’e göre firmanın potansiyel faaliyet alanları, silah sistemi geliştirme ve jet motoru geliştirme projeleri idi. Bu nedenle SATEK ARGE, kendi kaynaklarıyla finanse ederek geliştirdiği 7.62 Gatling Silah Sistemi Ailesi’nden farklı kalibre bir döner namlulu silah sistemi geliştirme projesine ağırlık verdi. Canik, bu konuda hem Türkiye’nin hem de firmanın önünün açık olduğunu düşünüyor: “Yerli ve milli silah ihtiyacına paralel olarak kısa vadede silah sistemi geliştirme projelerinin süreceğini ve özellikle farklı platformlara entegrasyon konusunun gündemde olacağını değerlendiriyoruz.”

SATEK ARGE, Online savunma dergisi C4Defence 64. sayısında

SATEK ARGE’nin bir diğer çalışma alanı ise jet motoru tasarlama. Canik bu hususta “Jet motoru geliştirme projelerinde tasarım kabiliyetimizle yer almayı hedefliyoruz.” ifadesinde bulundu. Özellikle savunma sanayi için genç bir firma olan SATEK ARGE’nin önümüzdeki ilk beş yıla ilişkin stratejisinde, çözümleriyle tercih edilen bir firma hâline gelmek yer alıyor. Canik, bunu “gerçekleştirilecek projelerde elde edilecek başarılı sonuçlar ile uzmanlık alanına giren konularda tercih edilen çözüm ortağı olmak” şeklinde açıkladı. Firmanın bir diğer hedefi ise Canik’in sözleri ile “yerli, milli olarak tasarlanmış ürünlerini sertifikalandırarak envantere kazandırmak ve bu sayede silah sistemi ve jet motoru geliştirme konusunda aranan bir çözüm sağlayıcı olmak.”

C4Defence dergisinin 64. sayısında SATEK ARGE haberinin yer aldığı Türkçe sayfalara buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.c4defence.com/Dergi/64-sayi/76/60-61

C4Defence dergisinin 64. sayısında SATEK ARGE haberinin yer aldığı İngilizce sayfalara buradan ulaşabilirsiniz:
http://en.c4defence.com/Magazine/issue-64/76

C4Defence dergisinin tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.c4defence.com/Dergiler